EMG Elektromagnetikgrafi
22 Eylül 2017

EMG NEDİR?

EMG / ENMG (Elektronöromiyografi) Nedir?

EMG; sinirler ve kaslardan alınan elektriksel sinyallerin yazdırılması anlamını taşır.
EMG; sinirleri etkileyen hastalıklarda tanı koymak, tanıyı doğrulamak, işlev bozukluklarını ya da yapısal hasarların şiddetini belirlemek, hastalık sürecini izlemek ve uygulanan tedavinin etkisini değerlendirmek için başvurulan bir inceleme yöntemidir.
EMG incelemesinde hastaya farklı testler uygulanabilir. En çok uygulanan testler “sinir ileti çalışmaları” ve “iğne EMG’si” testleridir.

Sinir İleti Çalışmaları 
EMG incelemesi sırasında; cilt üzerine yapıştırılan uyarıcı elektrodlarla sinirlerin belirli noktalarına verilen elektrik uyarıları ile bu sinirlerdeki sinyaller ortaya çıkarılır. Bu sinyal deri üzerine yerleştirilen kayıt elektrodları ile kaydedilir. 

İğne EMG’si 
Bu işlem; iğne elektrot adı verilen özel bir kayıt elektrotlarının kas dokusu içine batırılması ve kas lifleri üzerinde elektriksel sinyallerin kayıt altına alınması amacıyla yapılmaktadır. 
Kas liflerinin hafif ve güçlü kasılmaları sırasındaki ürettikleri sinyaller değerlendirilir. Böylece saptanan hastalığın vücudun neresinde olduğuna ya da yaygın bir hastalık durumunda hastalığın yaygınlık derecesine ilişkin bilgiler elde edilir.

EMG Hangi Durumlarda Yapılır?

    Diyabet, B12 vitamini, folik asit eksikliği gibi metabolik şikâyetlerde,
    Organ yetmezlikleri (Böbrek, Karaciğer),
    Romatizmaya bağlı hastalıklar,
    Kanser,
    Kronik alkol kullanımı,
    Toksik maddelerle ilgili işlerde çalışılması,
    Bağışıklık sistemi hastalıkları,
    Kalıtsal nedenler,
    Çocuk felci,
    ALS,
    Kas hastalıkları,
    Sinir hastalıkları.

alıntı: http://www.medicana.com.tr/formlar/2012/eylul/emgnedir.aspx